Aktualizacja oprogramowania Playstation 4

Już dzisiaj dostępna będzie nowa wersja oprogramowania wbudowanego w Playstation 4. Wersja 4.00 przyniesie sporo zmian, głównie w interfejsie użytkownika. Co dokładnie? Czytaj niżej.

QuickMenu

W nowym oprogramowaniu dodane zostało QuickMenu – w pełni konfigurowalne menu, do którego możemy się dostać także w czasie gry. Przytrzymując przycisk „PS” na padzie pojawi się menu, z którego będzie można wybrać opcje typu zmiana statusu online, udostępniania rozgrywki, czy wyłączenia konsoli.

QuickMenu

Foldery

To chyba najbardziej oczekiwana zmiana. Do tej pory na ekranie startowym konsoli trzeba było sie przekopywać przez całą bibliotekę gier. Aktualizacja wprowadza możliwość tworzenia folderów i dowolnego rozłożenia gier w nich.

Foldery

Biblioteka

Oprócz folderów, z aktualizacją dostaniemy nowe możliwości przeglądania gier w Bibliotece. Przydatna będzie np. grupa „Zakupione”, gdzie, jak nazwa wskazuje, znajdą się wszystkie kupione gry i dodatki. Z kolei grupa „Wszystkie” będzie zawierała tylko zainstalowane oprogramowanie. Możliwe będzie też szybkie wyszukiwanie zawartości po nazwie.

Biblioteka

Profil, „Co nowego”, informacje o grach

Wiele ekranów zostało przebudowanych. Widok profilu użytkownika zawiera teraz możliwość szybkiego porównania rozegranych gier czy zdobytych trofeów. „Co nowego” podzielony został na główną kolumnę aktywności, oraz dodatkowy prawy panel z informacjami o grach w które grają znajomi, popularnych tematach itp. Podobnie wygląda ekran informacji o grach (Content Info Screen), poprzez który można szybko dostać się do informacji o danym tytule.

Co nowego

Transfer danych

W nowym oprogramowaniu dodana została opcja przenoszenia danych na inną konsolę. Przygotowując się zapewne do ułatwienia życia osobom, które kupią wersję Slim lub Pro, wprowadzono możliwość skopiowania całej zawartości do nowej konsoli za pomocą sieci lokalnej.

High Dynamic Range

„Klasyczne” PS4 zyskało opcję wyświetlania obrazu w szerokiej rozpiętości tonalnej. Dzięki temu sceny zawierające równocześnie bardzo jasne i bardzo ciemne elementy wyświetlą je bez utraty szczegółów. Wymaga to jednak posiadania odpowiedniego telewizora. Na chwilę obecną są to jedynie telewizory 4K, aczkolwiek producenci szykują się do wypuszczenia również ekranów 1080p z opcją HDR.

Weryfikacja dwuetapowa

Niedawno, niezależnie od oprogramowania 4.00, dodana została możliwość uruchomienia weryfikacji dwuetapowej przy logowaniu się do konta PSN. Dzięki temu samo odgadnięcie lub przejęcie hasła nie wystarczy do zalogowania się – niezbędne będzie także podanie jednorazowego hasła, które otrzymamy SMSem na podany telefon komórkowy.

Weryfikacja dwuetapowa

Kosmetyka

Ogólnie interfejs konsoli został odświeżony. Zmieniły się nieco ikony systemowe, tła czy powiadomienia. Nie jest to duża zmiana, ale stary ekran już się nieco opatrzył.

Odświeżony interfejsI na koniec – film, który podsumowuje większość zmian.

Autor: Leszek Krupiński

Grałem na komputerach od roku 1986. W okolocach roku 2000 miałem dłuższą przerwę w graniu, po której odbijam sobie wszystko, nadrabiając zaległości. Zbieram też stare sprzęty, gry w które kiedyś chcę zagrać (ale nie wstydzę się zaległości). Zdarzyło mi się napisać kilka artykułów o branży growej do prasy. Lubię też dobry film, serial, czytam sporo książek.